Bursa’nın doğal güzellikleri kısaca

bursada doğal gezilecek yerler

Bursa’da gezi amaçlı bulunan yerli dahi yabancı misafirlerin gitmeleri gereken önemli mekanlar bulunmaktadır. Doğal olarak bulabileceğiniz Bursa’nın önemli doğa güzelliklerini içinde barındıran yerler aşağıda verilmiştir. Yalnız Uludağ başlı başına önemli bir doğal güzellik olduğu için onu başka bir yazımızda tanıtacağız. Bursa denince mutlaka gidilmesi gereken doğal güzellikler aşağıdaki gibidir.

Bursa’da Gezilecek En Güzel Doğal Yerler

Cumalıkızık Cumalıkızık, Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze kadar koruyan bir köydür. Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze taşıyan Cumalıkızık Evleri, koruma altına alınmıştır. Bursa’nın doğusunda yer alır. Günümüzde ilin Yıldırım İlçesinin bir köyü konumundadır.

Hacıkara Şelalesi Hacıkara Şelalesi yaklaşık 5 metre yükseklikten düşmektedir. İnegöl İlçesine 19,5 kilometre, Hacıkara Köyüne de 300 metre mesafededir.

bursa doğal güzellikleri

İznik İznik, her avuç toprağı binlerce yıldır kültür kalıntıları ile yoğrulmuş, bölgede, yüzyıllar boyu tarih sayfalarının baş köşelerinde yerini almış bir kenttir. Dört imparatorluğa başkentlik yapmış nadir yerleşimlerden biridir.

Sadağ Kaplıcaları ve Kanyonu Orhaneli İlçesine bağlı Sadağı Köyü’nde bulunan Kaya hamamları ile Ağaçhisar Köyü’ndeki kaplıcalar, ciddi termal turizm potansiyeline sahiptir. Sadağı köyünde bulunan Sadağı Kanyonu  Uludağ’ın  harika vadi ve manzaralarını saklayan yerlerinden birisidir. Bursa’ya uzaklığı yaklaşık 60 km civarındadır

Bir cevap yazın