Bursa’da kaç tane kilise vardır?

Bursa'da kaç tane kilise vardır?

Bursa’da kaç tane kilise vardır?

Bursa’nın Türkler tarafından fethedilmeden öncede merkezi bir şehir olarak bilinmektedir. Bursa gerek tarihi gerek coğrafi olarak önemli bir şehirdir. Bursa ilimizde bulunan tarihi kiliselerde vardır. Bursa’da bulunan kiliseler hakkında kısa bilgiler verilecektir. Bursa’da bulunan kilise sayısı aşağıda verilecektir. Bursa’da 5 tane önemli kilise bulunmaktadır. Bursa’da kilise var mı? Bursa’da kiliseler nerelerdedir?

Bursa’da bulunan kiliselerin isimleri

  1. Aziz Tryphonos Kilisesi: İznik’de bulunan bu kilisenin, Bizans İmparatoru II. Theodoros Laskaris’in emri ile Aziz Tryphonos onuruna 13. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Plan itibariyle İstanbul’daki Kariye Kilisesi’ne benzeyen yapının büyük bir kubbe ile örtülü olduğu ve yerde mozaik süslerinin yer aldığı tahmin edilmektedir.
  2. Fransız Kilisesi: Üzeri ahşap ve kiremitle örtülü kilisede hasta bakım yeri de vardır. 19. yy’ da yapıldığı tahmin edilmektedir
  3. Helena Konstantinos Kilisesi: Karacabey ilçesinde, Ulubat Gölü’ndeki Manastır Adası’nda bulunmaktadır. 4.-5. yüzyıllarda yapılmıştır. Haç planlı olan kilisenin duvarları beş sıra tuğla ile kaba işlenmiş taşlarla örülmüştür.
  4. Koimesis Kilisesi: İznik’in doğusundaki bu kilisenin 8. yüzyılda yapıldığı ve ismini Meryem Ana’nın ölümünü tasvir eden fresklerinden aldığı tahmin edilmektedir. Koimesis “Meryem’in Vefatı” demektir. Bugün, yapı temelinin bazı bölümleri ve taban mozaikleri görülebilmektedir.
  5. Kumyaka Kilisesi: Mudanya’dadır. Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yaptırılmıştır. Kare planlı ana kilisenin üzeri kubbe ile örtülü olup yanlarda beşik tonozlu dört haç kolundan oluşur. Duvarları tuğla ve taş ile örülü bulunan yapının çatısı da tuğla ile örülmüştür.
Bursada kilise var mı?

Bir yanıt yazın