İnceleme

Bulgar vatandaşlarının Türk vatandaşlığına geçmesi

Bulgaristan vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı başvurusu yapabilmeleri için bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bulgar vatandaşlarının Türk Vatandaşlığına başvuru yapabilmesi için en az 5 yıllık bir çalışma izni (SGK lı olarak 5 yıl çalışmış olması) veya Türk vatandaşı ile en az 3 yıl boyunca Türk vatandaşı ile evli olması durumunda Türk Vatandaşlığına başvuru hakkı doğar. Bu süreleri dolduran Bulgaristanlılar bulunduğu ilçelerde nüfus müdürlüklerine giderek başvuru için bilgi alabilir ve başvuru yapabilirler. Bunun dışında 250.000 $ lık bir ev alınırsa bu şekilde de direkt vatandaş olma durumları vardır. Bulgaristanlılara Türk Vatandaşlığı Başvurusu >>

Türk Vatandaşlığının Soy Bağı İle Kazanılması

Soy bağı ile kazanılan vatandaşlık, çocuğun doğumu anında soy bağı ile bağlı bulunduğu Türk vatandaşı ana veya babanın vatandaşlığını kazanmasını ifade eder. Çocuğun Türk vatandaşlığını soy bağı yolu ile kazanmasında çocuğun doğumu anında ana veya babadan yalnız birinin Türk vatandaşı olması yeterlidir. Ana ve babadan birinin yabancı bir devlet vatandaşı olması ya da çocuğun Türkiye dışında bir ülkede doğmuş olması Türk vatandaşlığının kazanılmasına engel değildir.

Bulgarlar Türk vatandaşlığına nasıl başvurur

Evlilik dışında doğan çocuklar

• Anne Türk vatandaşı ise doğum anından itibaren,

• Baba Türk vatandaşı ise babalığın tanınması ya da mahkemede babalık kararının verilmesi ile Türk vatandaşı olurlar.

Türk Vatandaşlığının Doğum Yeri Esasına Göre Kazanılması

Türkiye’de doğan ve aşağıdaki sebeplerden dolayı başka ülke vatandaşlığını kazanamayan çocuklar doğumlarından itibaren Türk vatandaşlığını kazanırlar.

Bu sebepler, çocuğun ana ve babasının belli olmaması, vatansız olması ve milli kanunları gereğince vatandaşlık kazanamamasıdır.

Türkiye’de bulunmuş çocuk, aksi ispat edilmedikçe Türkiye’de doğmuş sayılır. Yaşının küçüklüğü nedeniyle kendisini ifade edemeyen bulunmuş çocuklar yetkililerce bulundukları yerin nüfus kütüklerine tescil edilir.

Bulgaristanlılara Evlilik Yolu İle Türk Vatandaşlığı

  1. Bulgar vatandaşına ait sabıka kaydı – Türkçe tercüme ve Apostil
  2. Bulgar vatandaşına ait doğum belgesi – Türkçe tercüme ve Apostil
  3. Bulgar vatandaşına ait kimlik kartı (Liçna karta) Türkçe tercüme
  4. Aile cüzdanı
  5. Eşlerden 2 şer adet vesikalık fotoğraf
  6. Eşler birlikte şahsen müracaat edecekler
  7. Vatandaşlık hizmet bedeli 115 ₺