Bitki Rehberi

Bitkilerin fotosentez yaptığını kim buldu?

1580 yılının ilk ayında dünyaya gelen bir çocuk olan Jan Baptista Van Helmont daha sonraki eğitim hayatında bir fizikçi oldu. Sürekli sorgulayan sorularına cevap arayan bir yapısı var idi. Özel hayatını girmeden bizi ilgilendiren en önemli keşifi ise bitkilerde fotosentez olayını çözmesi idi.

Ağaçlar ve bitkilerin fotosentez yapımı

Fizikçi Jan Baptista Van Helmont bir söğüt ağacının büyümesini gözlemlemeye başladı bunun için çeşitli ölçümler yaptı. O ilk evvel ağacı tarttı, ardından 5 yıl sonra ikinci kez aynı ağacı yeniden tarttı sonunda ağırlığını 75 kg artmış olarak buldu. Bitkinin içinde büyüdüğü kaptaki toprağı tarttığındaysa, bu 5 yıllık zaman içinde sadece birkaç gram azaldığını gördü. Fizikçi Van Helmont, bu deneyinde, söğüt ağacının büyüme sebebinin sadece saksıdaki toprak olmadığını ortaya çıkardı. Bitki büyümek için toprağın çok az bir kısmını kullandığına göre başka bir yerlerden besin alıyor olmalıydı.

Bitkiler fotosentez

Fotosentezi Kim Bulmuştur?

1600 yıllarında Fizikçi Jan Baptista Van Helmont keşfetmeye çalıştığı bu deneyler, günümüzde dahi tam olarak anlaşılamamış olan fotosentez olayının keşfi idi. Bitkilerin kendi besinlerini kendilerinin ürettiğini oraya çıkardı. O bitkiler besinlerini üretirken sadece toğrağa ihtiyaç duymadığını bilimsel olarak kanıtlamıştır. Bütün bitklerin topraktaki minerallerin yanında, suyu ve havadaki CO2 yi kullanarak yaşadığını ortaya çıkardı. Her çeşit bitki kendi kapasitesine göre bu maddeleri alıp yapraklarında bazı işlemlerden geçirerek fotosentez yapar.