Bartın’da yetişen çiçek isimleri resimli

Bartın‘da doğal ortamından yetişen çiçek çeşitleri; Tavşan Kirazı, Sofora, Süsen, Taç otu, Fiğ, Acı Çiğdem, Basur Otu, Böcek Salebi, Çuha Çiçeği, Engerek Otu, Kargülü, Menekşe, Orkide, Orman Gülü, Salep, Ada Çayı.

Bartın’da yetişen tarım ürünleri

Bartın ilinde yetişen tarım ürünleri; Buğday, Arpa, Çavdar, Çeltik, Dane Mısır, Tritikale, Yulaf, Mercimek, Nohut, Kuru Fasulye, Pamuk, Soya, Yağlık Ayçiçeği, Kanola, Aspir, Çay, Fındık, Zeytinyağı, Patates, Soğan ve Yem Bitkileri. Tarım ürünlerinin yanında Bartında meyve ağaçlarıda yetişmektedir.

Bartın’da yetişen meyve ağaçları

  • Armut ağacı; Armut ağacı dik büyür ve taç piramit şeklini alır. Gövde rengi çeşitlere göre değişmekle birlikte odun dokusu oldukça serttir.
  • Ceviz ağacı; Ceviz uzun ömürlü ağaçlardır. Ceviz ağaçları büyük taç yapar ve 30 metre kadar yükselebilir; kazık köklüdür ve kökleri 4 m derine gidebilmektedir. Ceviz çiçekleri bir cinslidir. Erkek ve dişi çiçekler ayrı sürgünde, ancak aynı ağaç üzerinde bulunmaktadır. Erkek çiçekler iki yıllık dallarda, dişi çiçekler aynı yılın sürgünlerinde bulunur. tozlanma rüzgarla olmaktadır.
  • Elma ağacı; Bartın’da yetişen elma ağaçları meyvesi çok tercihedilmektedir. Bartın elma satışından ticaeri bir gelir elde etmektedir.
  • Erik ağacı; Erik, farklı özellikteki alt türlerinin çokluğu, farklı ekolojilere uyumu ve anaç zenginliği sayesinde geniş alanlara yayılmıştır. Erik yetiştiriciliğinde kültürel işlemlerin kolaylığı, hasat sezonunun oldukça uzun olması ve besleyici değerinin yüksek olması nedeniyle dünyada ve ülkemizde erik yetiştiriciliğine olan ilgi giderek artmaktadır.
  • Kiraz ağacı; Kiraz dünyada geniş bir yayılım göstermektedir. Ancak ticari anlamda üretimi Türkiye, ABD, İran ve İtalya gibi ülkelerde yapılmaktadır. Yıllara ve iklim şartlarına göre değişmekle beraber dünya kiraz üretiminde ilk sıralarda yer alan Türkiye, kiraz ihracatında da söz sahibi ülkelerden biridir.
Bartın’da yetişen bitki çeşitleri

Bir cevap yazın