Bahçe Yapımı

Aylık çim bakımı nasıl yapılır?

Düzenli çim bakım önerileri

Bahçelerdeki çimlerin bakımı çimlerin sürekli yeşil kalmasını ve bahçenizin havasının daga görkemli olmasını sağlamaktadır. Bunun için neler yapabilirsiniz? Aslında hiçte zor değil !!! az zaman ayırarak bahçelerinizi sürekli yemyeşil ve güzel bir görünümde kalması sağlayabilirsiniz. Biz sizler için aylık bahçe bakımı ile ilgili bazı önerilerde bulunacağız. Bu bahçe ve çim bakım önerilerini dikkate alırsanız göreceksiniz çok farklı ve güzel bir çim alanınz olacaktır.

aylık çim bakım takvimi

Bahçe Çim Bakım Takvimi

Ocak Ayı Çim Bakımı  Ocak ayı içerisinde çim alanlarının bakımı için yapılacak olan pek de bir işlem yoktur. Sadece çimlerin üzerine düşen, dökülen kurumuş yapraklar temizlenmelidir. Fakat donmuş olan çimlerin ve çim alanında meydana gelen göllenmeleri yani su birikintilerinin üstünde yürünmemesi ve bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Şubat Ayı Çim Bakımı Çim alanlarının bakım işlemlerinin başladığı bir dönemdir. Şubat ayı içerisinde çim alanının üzerinde ilaçlama işlemi gerçekleştirilebilir. Çim ekimi gerçekleştirilecek olan alanlarda ise zemin hazırlığına başlanabilir. Şubat ayının sonuna çim ekimine başlanabilir.

Mart Ayı Çim Bakımı Mart ayı çim alanının çalışmalarının başladığı bir aydır. Mart ayında çimlerin gelişimleri yükselir ve büyümelere başlar. Bu ayda çimin gelişiminin engellenmemesi için çimin üzeri tırmıklanarak kurumuş yapraklar ve yabancı maddeler temizlenmelidir. Çim alanında yabancı otlarla mücadele işlemleri mart ayı içerisinde gerçekleştirilebilir. Fakat çim biçme işlemi esnasında çimin zarar görmemesi için çim alanının kuru olmasına önem verilmelidir.

Nisan Ayı Çim Bakımı Nisan ayına gelindiğinde çim alanı bakım işlemleri artar. Çimde su ihtiyacı oluşur ve çimlerin 2-3 günde bir sulanması gerekmektedir. Yaz gübrelemesi işlemi için nisan ayı en uygun zamandır. Azot esaslı amonyum nitrat içerikli olan gübreler kullanılmalıdır. Fakat yaz mevsimi gübrelemesinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu çimin aylık aktif bir yaşamsal döneme girecek olmasıdır. Bundan dolayı çimin bu zaman döneminde ihtiyaç duyduğu besin miktarını karşılayabilecek kontrollü bir salgılama gerçekleştirebilen ümik asit katkılı gübreler tercih edilmelidir. Nisan ayında olan çim biçe işlemlerine 10-15 günde bir devam edilmelidir. Ayrıca nisan ayının ortalarından sonraki dönem çim ekimi için en uygun zaman dilimidir.

her ay çim bakımı

Mayıs Ayı Çim Bakımı Çim alanlarında gerçekleştirilecek olan yabancı ot mücadelesi mayıs ayı içerisinde de yapılabilir. Mayıs ayının ortalarına kadar da çim ekim işlemi gerçekleştirilebilir. Bu ay içerisinde çim biçme aralığı 7-10 günde bir yapılarak kısaltılmalı ve çimin kesim boyu da arttırılmalıdır.

Haziran Ayı Çim Bakımı Haziran ayında hava sıcaklıklarının artması nedeni ile bu ay içerisinde sulama işlemi her gün gerçekleştirilmelidir. Anca sulama işlemi yapılacağı zaman güneşin etkin olduğu gün ortası saatleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Sabahın erken saatleri ve akşamüzeri saatlerinde sulama işlemi yapılmalıdır.

Temmuz Ayı Çim Bakımı Temmuz ayı içerisinde çim biçme ve sulama işlemine bir önceki aydaki gibi aralıksız devam edilmelidir. Ayrıca daha öncesindeki aylarda gübreleme işlemi gerçekleştirilmemişse ve çim alanına yeterli miktarda su var ise temmuz ayı içerisinde de gübreleme işlemi gerçekleştirilebilir.

Ağustos Ayı Çim Bakımı Ağustos ayında bir önce temmuz ayında gerçekleştirilen çalışmaların aynısına devam edilmelidir. Eğer tatil veya herhangi bir nedenden dolayı çim alanının bakımı ihmal edilmiş ve çim üzerinde sararmalar meydana gelmiş ise çim kısa bir şekilde biçilmeli ve sulama işlemi devam edilmelidir.

Eylül Ayı Çim Bakımı Eylül ayı çim ekimi için en uygun olan aydır. Bunun yanında çim alanlarında kış gübreleme işlemine eylül ayında başlanabilir. Çim örtüsünün olduğu yerlerde solucanlar toprak üzerinde görülmeye başlar. Bundan dolayı uygun niteliklere sahip ilaçların toprağa uygulanması gereklidir.

Ekim Ayı Çim Bakımı Ekim ayına gelindiği zaman çim yapraklarında kurumalar ve dökülmeler görülmeye başlar. Bu kurumuş ve dökülmüş olan yapraklar çim alanının üstünden temizlenmemesi halinde çim alanında mantarlaşma oluşu meydana gelir. Ayrıca çimin en alt kısmında toprak yüzeyinde keçeleşmeler meydana gelir ve bundan dolayı da çim alanında onarımı mümkün olmayan keçeleşmeler meydana gelir.

Kasım Ayı Çim Bakımı Kasım ayında çim alanlarının bakım işlemleri durmaya başlar. Kasım ayında çim alanının üzerinde meydana gelebilecek donlardan ve soğuklardan korunmak ayrıca çim bitkisinin besin ihtiyacını düzenlemek ve karşılamak amacı ile temizlenmiş, yanmış, elenmiş ahır gübresi çim alanına serilmelidir.

Aralık Ayı Çim Bakımı Aralık ayı içerisinde çim alanında gerçekleştirilecek olan herhangi bir bakım işlemi bulunmamaktadır. Aralık ayında çim alanında kullanılan alet ve ekipmanlar bakıma alınmalıdır. Yalnız donmuş veya ıslak çim üzerinde bu ay içerisinde gezilmemesine özen gösterilmelidir.

Periyodik Çim Bakım Takvimi

Yukarıda aylık olarak çim bakımı ve düzenlenmesi için size verdiğimiz önerileri geliştirerek daha güzel bir çim alanına kavuşmanız mümkün.

Bahçe Çimi Sulama Vakitleri

Sulama yeni tesis edilmiş ve mevcut çim alanlarda sıcak dönemlerde zorunlu bir işlemdir. Yağmurlama sulama sistemi ile, ekimden sonra ilk çıkışa kadar her sabah ve her akşam 50 mm, daha sonra toprak ve hava şartlarına göre 30-40 mm sulama yapılmalıdır.

Bahçe Çimi Havalandırma Yöntemi

Bu işlemde ağır bir işçilik olup, senede 1 kere yapılmalıdır. Havalandırma işlemi çok sıkışık zeminli, drenajı kötü olan alanlarda çok yararlıdır. İşlem alanın büyüklüğüne bağlı olarak özel makinelerle yapılabileceği gibi dirgen ile de yapılabilir.Havalandırmanın faydaları: Kök havalanmasını sağlar, Drenajı iyileştirir, Yeni kök gelişimini tetikler, Yazın kurağına dayanımını arttırır.

Çimlerde Yabani Ot Temizleme Teknikleri

çimlerde yabani ot temizleme

Tek yıllık yabani otlar: Bu tip bitkiler genelde ilk ekim sonrası ortaya çıkar ve birinci biçimden sonra kaybolurlar. Çok yıllık yabani otlar: Bu tip yabani otlar genellikle taşınma ile alana gelir ve biçimde gitmezler. Çok yıllık yabani otlar için yabani ot ilaçları kullanılmalı veya mekanik olarak (elle) mücadele edilmelidir.. Bu ilaçların kullanılmasında mutlaka ilaç bayiinin den bilgi alınması ve söylenen dozlarda tatbik edilmesi gerekir.