Avize Çiçekleri Yucca olarak bilinir. Avize çiçeğinin anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinir. En iyi yetiştiği yerler ise kzuey Carolina’dan Florida’ya yı içine alan bir alanda, batıda ise Tennessee’den Mississippi’ye kadar uzanan bölgede doğal olarak yetişmeketdir. Özellike anavatanı Amerika’da kumlu kayalık habitatlarda, tarlalarda, yol kenarlarında, ormanlarda sıklıkla görülmektedir. Amerikanın dışında başta Türkiye olmak üzere yayılış alanının dışında da geniş alanlara taşınarak bulunduğu yerlerde giderek doğallaşan bit bitki olmuştur.

Avize Çiçeği Hakkında Bilgiler

Bakımı oldukça kolaydır. Çok fazla su istemez. İç mekanda ve kaya bahçelerinde iyi yetişir. Küçük bir palmiye gibi görünse de zambakgiller familyasının bir üyesidir. Her dem yeşil yaprakları yaklaşık 2.5 cm genişliğinde ve 80 cm civarında bir uzunluğa erişebilir. Yapraklar bitkinin kök kısmından tek bir noktadan çıkar. Bir rozet formu oluşturur. Yaprakların kenarı uzun bukleli ipliklerle donanmıştır. Yaprak büyüdükçe onlar da soyulmaktadır ve sonra da yaşlı yaprakların üzerinde düşmektedir. Çiçek kurulu çok dikkat çekicidir. 3 – 4 cm uzunluğunda bir sap üzerinde yer alır. İklim ne kadar sıcaksa o kadar uzun, kış ayları ne kadar soğuksa o kadar kısadır.

Avize Bitkisi Çiçek Açar mı?

Yucca (Avize) Çiçeği Bakımı, Avize Çiçeği Ne Zaman Ekilir

Yucca ne zaman çiçek açamaktadır? Çiçek kurulu üzerinde çok sayıda çiçek bulunur. Çiçekler beyaz renklidir ve yaklaşık 5 ile 6 cm uzunluğunda olabilir. Bitki çiçeklenip meyve verdikten sonra ölür fakat yan tomurcuklarından yeni bir bitki oluşur. Çok sayıda yaprakları farklı renklerde olan seleksiyonlar vardır. Bunların içinde en bilineni ‘Gold Sword’, ‘Bright Edge’dir. Güneşli yerleri tercih eder fakat yarı gölgeye de tolerans gösterir. Orta derecede nemli kuru topraklarda iyi yetişir. Kuraklığa karşı toleranslıdır.

Avize Çiçeği Nasıl Çoğaltımaktadır?

Tohumla kök çelikleriyle veya sürgünlerden elde edilen çeliklerle üretilir. Eğer bir avize çiçeğinin transplantasyonu yapılacak olursa 1 yıl sonra daire şeklinde küçük bitkilerinin büyüdüğü görülecektir. Bunlar kökün kenarındaki fidelerden oluşmaktadır. Karışık bordürlerde ve doğal alanlarda kullanılır. Avize Çiçeği Nerelerde Güzel Yetişir? En uygun kullanım yeri kaya bahçeleridir. Diğer perenyaller arasında çok iyi vurgu elemanı olabilir. Kuraklığa çok toleranslıdır. Yucca Çiçeği Saksıda Yetişir mi? İç mekanda da saksıda sulamadan gayet iyi yetişir. Agaveler, gramineler, kaktüs ve palmiyelerle birlikte kuraklığa dayanıklı peyzaj oluşturulmasında ilginç tekstür ve formlarla birlikte etkili olur.

Avize Çiçeği (Yucca) Nasıl Yetişir?

Bir yanıt yazın