Arapsaçı bitkisi nedir? Arapsaçı otu faydaları

Arapsaçı Bitksinin faydaları

Arapsaçı bitkisinin faydaları; Arapsaçı bitkisi süt artırıcı, gaz söktürücü ve idrar artırıcı olarak çok etkili faydalarının olduğu bilinmektedir. Arapsaçı bitkisinin yapraklarından bulunan uçucu yağ olarak bilinen rezene sayesinde anasona benzeyen çok etkili ve güçlü bir kosusu vardır.

arapsaçı çiçeği faydası

Arapsaçı Nedir?

Latin dilinde Helxine soleiroli olarak bilinen Arapsaçı mevsimlik bir çiçek türüdür. Sarkıcı / örtücü dayanıklı bitki olarak bilinir. Bulunduğu toprağı örten bol sayıda çok küçük, açık yeşil renkli parlak yaprakları vardır. Arapsaçı bitkisi hızlı bir şekilde büyüyerek saksıda yetiştirme yapıyorsanız saksıdan taşarak yayılma gösterir. Arapsaçı çiçeği saksıda yetişiyorsa ağzı geniş bir saksı tercih edilmesi önerilmektedir.

Arapsaçı hakkında bilgiler

Direk güneş ışığı almayan aydın ortamlarda yetiştirilmelidir. Serin ortamları seven bitki, kış aylarında en düşük 7 °C kadar dayanabilir. Arapsaçı otu Toprak bakımdan seçici değildir. Bol su seven bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında bol su verilmelidir. Kış ayarlarında ise bitkiye verilen su yaz aylarına oranla azaltılmalıdır. Arapsaçı çiçeği Yaz aylarında iki hafta ara ile sulama suyuna standart gübre karıştırılarak gübreleme yapılabilir.