Antoryum (Flamingo) Çiçeği Yetiştirme ve Bakımı

Temmuz 20, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 1

Flamingo Antoryum Çiçeği hakkında bilgileri

Flamingo çiçeğinin latince ismi ; Anthurium andreanum olarak bilinmektedir. Antoryum çiçeğinin familyası ise Araceae’dir. Antoryum çiçeklerinin ana vatanları Güney Amerika bölgesidir. Flamingo çiçeği mevsimlik çiçekler kategorisinde yer almakatdır. Antoryum çiçekleri bütün yıl boyunca çiçek açabilen ender türlerdendir. Flamingo ömürlü bir bitkidir. Flamingo Adını Nasıl Almıştır? Yaprak şeklinin ve çiçeğinin flamingoyu andırmasından dolayı flamingo çiçeği olarak da anılmaktadır. Yaprakları sanki özel olarak cilalanmış gibi durur. Yaz aylarında açan çiçekleri genelde kırmızı renklidir. antoryum çiçeği

Antoryum Çiçeği Nasıl Bir Ortamda Yetişir?

Flamingo (Antoryum) Çiçeği Işık İsteği: Yıl boyunca direk güneş almayan, aydınlık yerlerde tutulmalıdır. Flamingo (Antoryum) Çiçeği Sıcaklık İsteği:  Çok fazla soğuk ve sıcak hava çiçeğin yapraklarına ve köklerine zarar verir. Yetiştiriciliğinde en çok dikkat edilecek husus kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmamasıdır. Flamingo (Antoryum) Çiçeği Toprak İsteği: İyi drenaj özelliğine sahip karışımlar kullanılmalıdır. (Antoryum) Flamingo Çiçeği Toprak İsteği: İyi drenaj özelliğine sahip karışımlar kullanılmalıdır. (Antoryum) Flamingo Çiçeği Sulama: Kış aylarında sulama azaltılarak toprağı hafif nemli tutulması yeterlidir. Flamingo Çiçeği Gübreleme: İlkbahar ve yaz aylarında hafif dozda besin verilmelidir. Flamingo Çiçeği Saksı Değişimi: İlkbaharda saksı değiştirme işlemi yapılır. 

Antoryum Çiçeğinin Bakımı

Antoryum Çiçeği Budama Kuruyan ve çürüyen yapraklar dikkatlice kesilip uzaklaştırılmalıdır. Antoryum Çiçeği Üretimi Tohum veya köklü olarak ayırma yöntemi ile çoğaltılır. Antoryum Çiçeği Hastalık ve Zararlılar Bitkilerde yaprak lekesi hastalığı ve kırmızı örümcek zararlısı çok sık görülmektedir. Kalp şekliyle gönülleri fetheden antoryum, çok uyumlu bir yapıya sahiptir. Püf noktalara dikkat edilerek birçok ortama uyum sağlayabilir. Antoryum bitkisi ışığı direk almaktan hoşlanmaz. Aynı zamanda aşırı rüzgardan da etkilenen antoryum çiçeği, cam önü veya balkonlardan uzak tutulmalıdır. Gerekli sıcaklık koşulları sağlandığı taktirde tüm yıl boyunca çiçek açabilir. Basit Antoryum bakımını aşağıdaki görseldeki gibi açıklayabiliriz. 

Antoryum Saksı Çiçeği Mi?

Antoryum bir saksı çiçeği olup kolay bakımıyla evlerde iş yerlerinde, çiçeklerinin şekli ve yapısı hatta renkleri nedeniyle çok tercih edilen bir bitki türüdür.

Antoryum çiçeği yapraktan Çoğaltma

Tohum ve ayırma ile yapılır. Tohumlu üretimde, tohumlar şubat ayında ekilir. Kökten ayırma ile üretimleri ise Mart – Nisan aylarında yapılır Gövdeden alınan kök kullanılarak çiçek çoğaltılır. Kök toprağa direkt olarak dikilir ve tutunup büyümesi beklenir. Antoryum bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer. Yapraklarının adeta cilalanmışçasına parlak olan görüntüsü dekoratifliğini arttırmaktadır.

Antoryum Çiçeği Hakkında Merak Edilenler?

 • Antoryum alt sınıflar
 • Antoryum çiçeğinin yaprakları yanık gibi
 • Antoryum çiçek açmıyor
 • Antoryum çiçeği ağlar mi
 • Antoryum çiçeği Anlamı
 • Antoryum çiçeği faydaları
 • Antoryum çiçeği rengi soldu
 • Antoryum çiçeği yaprakları kuruyor
 • Antoryum çiçeği zehirli mi
 • Kırmızı antoryum Özellikleri
 • Kırmızı antoryum çiçeği Anlamı
 • Kırmızı antoryum çiçeği yaprakları kuruyor
 • Kırmızı antoryum Özellikleri
 • Mavi Antoryum çiçeği