Ankara Çiğdemi Tarihçesi

Ankara çiğdemi latincede Crocus olarak bilinmektedir. Ankara çiğdemi, Sarı, mor, beyaz ve eflatun olarak çiçek açan bir bitki türüdür. Ankara çiğdemi, crocus ancyrensis, Ankara çiğdemi Faydaları, Ankara Çiğdemi nerede yetişir, Ankara çiğdemi özellikleri, Ankara çiğdemi Faydaları, Ankara Çiğdemi resmi ile ilgili bilgiler verilecektir.

Ankara çiğdemi nedir?

Ankara Çiğdemi

Ankara çiğdemi Toprağın altında uykuya dalan soğanı karların erimesiyle birlikte Şubat-Nisan ayları arasında çiçek açar. Çiğdem, bu toprakların binlerce yıllık tarihinde, bu topraklarda var olan uygarlıkların kültüründe de yer almıştır. Anadolu toprağında ilk kez merkezi bir devlet kuran Hitit uygarlığının dilinde çiğdemin adı An. Tah. Sum olarak geçer. Ankara Çiğdemi Çicek açtığı ilk günlerde aynı adla anılan bahar bayramı kutlanır, Bereket tanrısı Telepinu’nun geri dönüşü de bu şenliklerle kutlanırmış. Antik Mısır uygarlığına ait yaklaşık 5.000 yıllık papirüslerde bu çiçeğin adı şifalı bitkiler arasında da geçmektedir.

Ankara Çiğdemi renkleri

Ankara Çiğdemi yalnızca sarı renklerde açan bir çiğdem türü değildir. Ankara çiğdemi renkler şu şekilde sıralanabilir; Beyaz, Mor, Eflatun, Sarı.

Ankara çiğdemi hakkında kısa bilgi

Bir cevap yazın