Amerika’da oturma izni nasıl alınır?

Türk vatandaşlarının Amerika’da oturma izni almaları için en kolay yol (Green Card) yeşil kart başvurusu ile olmaktadır. Green Card ile ABD’de oturma izni alabilirsiniz. Green Card Amerika’da çalışma izni yapabilirsiniz. Green Card başvurusu internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Amerika’da türk vatandaşları ikamet izni almak istiyorsa davetiye ile ABD’ye gitme ve belli kriterleri karşılama zorunluluğu vardır. Amerika Birleşik Devletleri Türk vatandaşlarına vize uyguladığı için direkt vizesiz ABD’ye giriş yapılamamaktadır.

Amerika Birleşik Devletlerinde İkamet İzni Alma

ABD’de daimi oturma izni alanlar hangi haklara sahip olurlar.

  • Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir yerinde kalıcı olarak yaşayın.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışabilirsiniz.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde mülk sahibi olma hakkınız vardır.
  • Devlet okuluna kayıt yaptırabilirsiniz.
  • Eyaletinizde veya bölgenizde sürücü belgesi alabilirsiniz.
  • ABD silahlı kuvvetlerine katılma hakkınız vardır.
  • Sosyal Güvenlik haklarından faydalanabilirsiniz.
  • Şartlarınız uygun olduğunuzda ABD vatandaşı olmak için başvuru yapabilirsiniz.
  • Eşinizin ve bekar çocuklarınızın Birleşik Devletler’de yaşaması için vize talebinde bulunabilirsiniz.
  • Belli koşullar altında Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılma ve geri dönme hakkınız olduğunu unutmayın.
Amerika'da oturma izni başvurusu

Amerika’da iş başvurusu nereye yapılır?

ABD’de iş başvurusu hakkında bilgi için, www.careeronestop.org bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. ABD’de askari ücret saat başına 7,25 $ dır. Amerika’nın çalışma bakanlığının web sitesinden geniş bilgi elde edebilirsiniz. https://www.dol.gov/general/topic/wages/minimumwage Amerika’da oturma izni alan Amerika’da Türk vatandaşlarının ücretsiz ingilizce eğitimi alabileceği yerler vardır. Bunun için ziyaret edeceğiniz web sitesi; https://www.usalearns.org/

Amerika Yeşikart Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD’ye yeşil kart Green Card başvurusu yapmak için size bir link vereceğiniz. Bu link üzerinden uygun olup olmadığınıza bakabilir linklerden başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Amerika Green Card başvuru linki >> ABD Yeşil Kart Başvuru için https://www.uscis.gov/green-card/green-card-processes-and-procedures/adjustment-of-status

Türk Vatandaşları Nasıl ABD Vatandaşı Olur?

Nasıl Amerikan Vatandaşı olabilirim? Bir göçmen, ABD’de belirli bir süre (ABD vatandaşı ile evli ise genellikle beş yıl, üç yıl) yaşayarak ve vatandaşlık sınavını geçerek vatandaşlığa geçme yoluyla Birleşik Devletler vatandaşı olabilir.

ABD ordusunda görev yapmış olanlar veya ABD ordusunda hizmet verirken öldürülen vatandaş olmayan bir kişinin acil bakmakla yükümlü olduğu kişiler vatandaşlığa hak kazanabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) web sitesini ziyaret edin.

Göçmen vizemle Amerika’ ya giriş yaptıktan sonra çalışabilir miyim?

ABD’ye göçmen vize ile giriş yapmanız halinde, çalışmak için Amerikan Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi (USCIS) ofislerinden ayrı bir çalışma iznine ihtiyacınız olmayacaktır.

Amerika’ da Yasal Oturum İznim (Yeşil Kartım) var ve yeni bir bebeğim oldu. Ne yapmalıyım?

Çocuğun, sürekli ikamet eden annenin yurtdışına geçici ziyareti sırasında doğmuş olması ve (a) doğumdan sonraki iki yıl içinde kabul edilmesi ve (b) eşlik eden ebeveynin çocuğun doğumundan sonra ilk dönüşte yeniden kabul için başvurması, bu durumda çocuğun göçmen vizesine ihtiyacı olmayacaktır. Çocuğunuz ABD’ye kendi pasaportu ve her iki ebeveynin de adını listeleyen doğum belgesi ile seyahat edebilir. İngilizce dışındaki bir dilde verilen herhangi bir doğum belgesi için, İngilizce çevirisini de taşımak iyi olacaktır. Diğer herhangi bir durumda Yasal Daimi Yerleşik Ebeveynin çocuk için bir göçmen vize başvurusu yapması gerekir.

Ebeveynlerden birinin Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olması durumunda, yukarıdaki bilgiler dikkate alınmamalı ve ABD vatandaşlığının çocuğunuza geçirip geçiremeyeceğinizi öğrenmek için Amerikan Vatandaş Hizmetleri (ACS) Birimimiz aracılığıyla bir başvuru yapılmalıdır. Lütfen ACS ile iletişime geçin.

Şu anda Türkiye’deyim ve Amerika’ya yeniden giriş izin belgemin süresi dolmak üzere, ne yapmalıyım?

Daha fazla bilgi almak için  Amerikan Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi (USCIS) ofisi ile irtibata geçmelisiniz.

Ücretsiz Amerika Vatandaşığına Başvuru

Ücretsiz ABD vatandaşlığı oturumlarına katılabilirsiniz. Bunun için https://www.uscis.gov/citizenship/apply-for-citizenship/free-naturalization-information-sessions bu linki ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın