(Alcea rosea) Gülhatmi çiçeği ne zaman ekilir?

Alcera rosea olarak bilinen gülhatmi çiçekleri İlkbahar aylarında çiçek açmaya başlar ve sonbahar sonuna kadar trompet biçimli kırmızı, pembe, turuncu ve sarı renklerde katmerli çiçek açarmaktadır. Hülhatmi çiçeği organik maddece zengin toprakları sever. Hatmi çiçeği ikbahar aylarında fazla sulanır; hatmiçiçeği eylül ayı sonuna kadar çiçekli kaldığı için bu dönemde daha az sulama yapılmalıdır. İçmekanlarda çok fazla tercih edilne bir çiçek türüdür.

Hatmi çiçekleri ne zaman ekilmelidir?

Gülhatmi çiçeğini ekmek için en uygun aylar; bahçeye ekim ayları şubat, mart, nisan ve mayıs’da ekilir. İçmekanlarda gülhatmi çiçeği kışında ekilebilir. Yani saksılarda kış ayında ekimi yapılabilmektedir. Gülhatmi çiçeğinin renkleri; kırmızı, pembe, turuncu ve sarı olarak açar.

Gülhatmi çiçeği budama ve bakımı; Fazla uzamış dallar budanmalıdır.Üretimi: Üretimi çelik ile yapılır. Gülhatmi Çiçeği Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları bakteriyel yaprak lekesi, kurşuni küf ve yaprak lekesi; zararlıları ise kırmızı örümcekler, yaprak bitleri, beyazsinek ve unlu bitlerdir.

Gülhatmi çiçeğini gübreleme nasıl yapılır? Çok fazla gübrelemeye ihtiyaç yoktur. Gelişme dönemi boyunca her hafta, kış aylarında ise ayda bir kez besin maddesi takviyesi yapılmalıdır.

Gülhatmi çiçeği anavatanı; Arnavutluk, Bulgaristan, Doğu Ege adaları, Yunanistan, İtalya, Girit adası, Romanya, Türkiye, Ukrayna, Yugoslavya’da doğal olarak bulunur. Diğer yerlerde ise sonradan yaygınlaştırılmıştır.