Aksaray’da yetişen bitkiler

kurt üzümü

Aksaray’da yetişen ağaç çeşitleri

Aksaray’da Hasan, Harun ve Ekecik dağlarında asli ağaç türleri yetişmektedir. Aksaray ağaç genişliliği yönünden fakir bir ilimiz diyebiliriz. Aksaray topraklarının en fazla % 3’ü ormanlık alandır. Aksaray’da bulunan ormanlık alanların % 68’ini meşe ağacı oluşturmaktadır. Aksaray’da 7 tür meşe bulunur. Endemik olarak kasnak meşesi (Quercus Vulcanica), titrek kavak (populus tremula) ve Çınar yapraklı Akçaağaç yetişir. Tuz gölü çevresnin ikliminin kurak olmasından dolayı ağaçlandırma zor olmaktadır. Bölgede tahmini 700 küsür yaşında olam bir Pelit ağacıda bulunmaktadır. Bu ağaç anıt ağaç niteliğindedir. Söğüt ağacı Aksaray ilimizde vardır. Ayrıca bölgede palamut, alıç, kızılcık, kavak, yabani armut ve meyve ağaçları yanında keven ve deve dikeni çok sık rastlanan bitki türleridir.

Aksaray’da endemik bitkiler; Aksaray’da 43 çeşit endemik bitki türü belirlenmiştir. Anadolu Güzeli Ters Lale bunlardan biridir. Aksaray’ın iklimine bağlı olarak tabii bitki örtüsü, ilkbaharda yeşeren çayırlar, gelincik, papatya, keven ve diğer vs. otlarla, yaprakları dikensi bir görünüme sahip, yarı kurakçıl bitkilerdir.

Aksaray Hasan Dağı Eteklerinde Kurt üzümü olarak bilinen (goji berry) yetişmektedir. Ahududu yetiştiriciliği alanında da gelişmeler kaydetmiştir.

Bir cevap yazın