Ahlat Ağacı nasıl bir ağaç

Aralık 8, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 0
ahlat ağacı hakkında bilgi

Ahlat ağacı nerede yetişir?

Ahlat ağacı uluslararası literatürde Pyrus elaeagrifolia olarak adlandırılmktadır. Ahlat ağacının en uzunları 10 metre civarında olmaktadır. Ahlat ağacı Türkiye’nin 7 bölgesinde yetişebilen bir ağaç türüdür. Ahlat Ağacının alt sııfları Pyrus elaeagnifolia Pallas subsp. elaeagnifolia Pyrus elaeagnifolia Pallas subsp. kotschyana olarak bilinir. Yaprakları ince dişlidir. Genç sürgünler sık tüylü ve gri renklidir. Ahlat ağacı dalları dikenlidir. Nisan ve Mayıs aylarında Beyaz çiçekler açmaktadır.

Ahlat Ağacı meyveleri

Meyve yalancı sulu meyve olup, 3 ile 4 cm çapında küremsiarmut biçiminde ve önceleri yeşil ve tüylüdür. olgunlaştığında ise sarı-kahverengi ve tüysüzdür. Kısa bir sapı vardır. Tadı buruk, meyve dokusu kumlu da olsa yenebilir. Meyveler sonbahar aylarında toplanır ve tohumlar çıkartılır.

ahlat ağacı nedir

Tohumların büyüklüğü; türlere, popülasyonlara ve bireylere bağlı olarak değişir. Bu nedenle; tohumların, 1000 tane ağırlığı 30 ile 90 gr arası, ortalaması 60 gramdır. Ilıman, Soğuğa dayanıklı ve Güneş sever. Ahlat ağacının anavatanı; Kuzey, Orta ve Güney Anadolu ile Kırım yayılışlıdır. Ahlat Ağacı; Taşlı, kumlu ve kuru toprakları çok sever ortalam 1600 metreye kadar yüksekliklerde yetişebilir.

Ahlat Ağacı Nedir?

Anadolu’da yaygın olarak yetişen yabani bir armut türüdür. Kafkaslarda
16 türü bulunur. Ülkemizde iki türü (P. elaeagnofolia, P. kotschyanus) yetişir.
Drog olarak P. communis ve P. caucasica’dan istifade edilir Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır. Ahlat Ağacı Türkiye’de Yetşir Mi? Ahlat, Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, antropojen bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli alıç (Crataegus) türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur.