Ağaçların yaprakları neden yeşil renklidir?

Çevremizde gördüğünüz orman bitkileri, Ağaçlar, ağaççıklar, çalılar, çiçekler, çimenlerin renkleri neden yeşil renklidir. Bir çok kişinin aklına bu soru gelmektedir. Ağaçlar ve bitki çeşitlerinin hangi sebepten renkleri yeşil olmaktadır. Yapraklar neden yeşil renkte açmaktadır?

Yaprakların, çimenlerin, bitkilerin rengi niçin yeşildir?

Bütün bitkiler İlkbahar Yaz aylarında güneş ışığınından fotosentez elde ederek enerjiye dönüştürmektedir. Her bitki çeşidinin yapısında, doğasında ona çeşitli renkler veren pigmentler vardır. İşte çevremizde gördüğümüz bu yemyeşil bitkilere yeşil rengi veren klorofil pigmenti fotosentezin yapılabilmesini sağlayan kimyasal bir bileşendir. Çimenlerde, yapraklara büyük bitki çeşitliliğine yeşil rengi klorofil pigmenti vermektedir.

Bitkiler sonbaharda neden yaprak döker?

O halde ağaçların yaprakları niçin yeşil olur onu öğrendik şimdi de ağaçlar niçin yapraklarını döker dahi renkleri değişir bu konu hakkında bilgi verelim.

Fotosentez üretmek için yeşil yapraklı bitkilerin güneşten aldıkları enerjilerde bir düşüş meydana gelir yani ağaçlar yeterince güneş ışığı alamadığından mütevellit diğer renk pigmentleri yükselişe geçer ve bitki renkleri değişebilir. Özellikle ağaç ve çalı türleride bu mevsimlerse kendisini dinlendirmektedir.