Mavi Göknar Ağacı, Gümüş Mavi Göknar Ağacı her dem yeşil bir türdür. Gümüş Mavi Göknar ağaçları metreye kadar boy atabilir. Adını Mavimsi gümüş renginden aldığı bilinmektedir. Gümüş Mavi Göknar Ağacı Türkiye’de ve dünyada park veya bahçelerde süs ağacı olarak dikilmektedir. Mavi Göknar Ağacı her türlü toprakta rahatlıkla yetişebilir. Göknar Ağaç türleri budanmaz.

Gümüş (Mavi) Göknar Ağacı Özellikleri

Uzun, düzgün ve dolgun gövde yapar Sivri tepe oluşturur. Kazık kök sistemine sahiptir. Bununla birlikte yan köklerin bir bolumu sığ olarak yayılma yeteneğindedir. Gölgeye dayanıklı bir ağaçtır. Nemli ve serin iklim bölgelerinde derin havadar nemli topraklarda iyi yetişir. Sığ topraklarda fırtına zararları görülür. Tipik olarak tabandan dallıdır. Ağaç piramit biçiminde yükselir ve çok sık dallıdır. Alt dallar yere paraleldir ve uçları hafifçe aşağı sarkıktır. Genç sürgünler yeşilimsi sarı renklidir ve üzerlerinde kısa ve sık tüyler vardır. Yapraklar 2 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Yapraklar parlak ve koyu yeşil renklidir. Bunların altında iki beyaz renkli bant vardır. Kabuk kömür grisi rengindedir. Silindirik kozalak 15 cm uzayabilir ve koyu kırmızı kahverengidir. Kozalak dallarda dik olarak görülür. Tek evcikli bir türdür. Tohumlar ekim ayında olgunlaşır.

 • Mavi Göknar Formu: Konik formlu bir ağaç türü olarak bilinir.
 • Göknar Ağacı Mevsimsel Durumu: Herdemyeşil bir ağaç türüdür.
 • Göknar Ağacı boyu: 25 ile 40 metre boyuna kadar uzayabilir.
 • Ağacın rengi: Mavimsi gümüş renkli ve ibreleri ağaç çeşitlerindendir.
 • Peyzajda Nasıl Kullanılır: Park ve bahçelerde soliter ve gruplar halinde kullanılabilir. Peyzaj onarım amaçlı kullanılabilir. Perdeleme amaçlı kullanılabilir.
 • Hangi Toprakta yetişir: Gölgeye dayanıklı bir ibreli ağaç türüdür. Her türlü toprakta yetişmektedir.
 • Mavi Göknar Ağacı Budama: Makasa gelmez. Mavi Göknar Ağacı Budanmaz. Budama formunu bozar. İhtiyaç halinde budamalar gövdeden dal sapının ayrılması ile yapılır.

mavi göknar ağaçları nasıldır

Abies concolor Mavi Göknar

Gümüş Mavi Göknar Ağacı, Gümüş (Mavi) Göknar Ağacı Özellikleri, Mavi Göknar Ağacı Budama, Mavi Göknar Ağacı boyları, Mavi Göknar Ağacı resimleri, Mavi Göknar Ağacı nerede yetişir, Mavi Göknar Ağacı çeşitleri, Mavi Göknar Ağacı hakkında bilgi, Göknar ağacı, Mavi Göknar.

Göknar Ağacının Etimolojisi:

Cins adı Latince yükselen anlamına gelir. Ağaç Cinsinin uzunluğuna işaret eder. Göknar Kelimesi günümüzde aynı aileye bağlı Abies cinsinin Türkçe adı haline gelmiş olmakla birlikte, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde günar, kuner, küna, künar, küner, vb. isimler kullanılmaya devam etmektedir. Doğu Karadeniz Göknarı 24 Mayıs 1803 – 25 Haziran 1866 tarihleri arasında yaşamış Finlandiyalı biyolog Alexander von Nordmann onuruna adlandırılmıştır. Troya atının Göknar ağacından yapıldığına dair rivayetler vardır.

Sistematikteki Yeri: Çamgiller (Pinaceae) familyasından Abies cincinden piramit şeklinde bir tepeye sahip, iğne yaprakları kısa ve yassı olan, kozalaklı, reçineli ve herdem yeşil bir ağaç türüdür.

Morfolojik ve Botanik Özellikleri:

Türkiye’de Göknar Ağacının 4 türü vardır:

 1. Abies nordmanniana Link. (Doğu Karadeniz Göknarı)
 2. Abies bornmülleriana Mattf. (Uludağ Göknarı)
 3. Abies equitrojani Aschers. et Sint. (Kazdağı Göknarı)
 4. Abies cilicica Carr. (Toros Göknarı)
Gümüş (Mavi) Göknar Ağacı

Bir yanıt yazın